بعضی بازی‌های آرکید و همینطور DLCهای مربوط به بازی‌های مختلف، قالبا بر اساس شناسه‌ی کنسول و همینطور شناسه‌ی پروفایلی که با آن از شبکه خریداری شده‌اند، قفل شده‌اند. این محتوا، معمولا توسط نرم افزارهای مختلف و به روش‌های گوناگون قبل از انتشار بر روی وب از حالت قفل خارج می‌شوند. بازی‌ها و محتوایی که توسط ویجی بازار در اختیار شما دوستان قرار می‌گیرد نیز قبل از استفاده از حالت قفل خارج می‌شود با این وجود باز هم پیش می‌آید که در معدود موارد، بعد از انتقال بازی یا DLC به فلش مموری و پس از آن به کنسول، بازی‌ها بصورت دمو یا تریال و DLCها بصورت قفل شده منتقل می‌شوند که در این حالت لازم است تا بار دیگر عمل Unlock کردن توسط یوزر انجام شود. روش‌های مختلفی برای این‌کار وجود دارد که ما بنابر تجربه و آزمایش چندین ساله، بهترین روش را انتخاب نمودیم تا آموزش آن را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همراه ما باشید!

تبدیل بازی های آرکید دمو و DLCهای قفل شده به بازی‌های کامل و DLCهای آنلاک

برای این روش لازم است تا نرم افزار XEX Menu بر روی دستگاه شما نصب بوده و تا حدودی با آن آشنایی داشته باشید لذا اگر این نرم افزار را ندارید، حتما ابتدا بسراغ آموزش XEX Menu بروید و پس از آن به ادامه ی این راهنما بپردازید.

در این روش، فرض بر این است که بر روی دستگاه از هارد اینترنال استفاده می‌کنید. مجدد بر این موضوع تاکید داریم که استفاده از JTAG بدون هارد داخلی، یعنی استفاده از یک اتوموبیل فوق سریع تنها با دنده‌ی اول!! حتما برای کنسول هارد تهیه کنید تا تواناییی های جیتگ را لمس نمایید.

نرم افزار مورد استفاده در این آموزش، XM360 نام دارد. پس قبل از هر چیز نرم افزار XM360 را از لینک زیر دریافت کنید.

دانلود نرم افزار XM360

بعد از دانلود، نرم افزار را از حالت فشرده خارج کرده و بر روی یک فلش مموری کپی کنید. نیازی به انتقال از طریق ایکس باکس به فلش یا انتقال به شیوه‌ی خاصی نیست. همین که پوشه‌ی نرم افزار را به فضای اصلی فلش مموری منتقل کنید کفایت می‌کند. بجای فلش مموری می‌توانید از هارد اکسترنال هم استفاده کنید یا از طریق شبکه و FTP نرم افزار را به هارد داخلی کنسول منتقل کنید. برای استفاده از هارد اکسترنال دقت کنید که فرمت هارد باید حتما FAT32 باشد در غیر اینصورت توسط ایکس باکس 360 در نرم افزار XEX Menu شناسایی نخواهد شد. برای تاکید چندباره اعلام می‌کنیم که مهمترین و پایه‌ای ترین نرم افزار کنسول های جیتگ شده و RGH نرم افزار XEX Menu است حتما این نرم افزار را نصب کرده و استفاده از آن را یاد بگیرید!

نکته‌ی بسیار مهم:

نرم افزار XM360 توانایی اسکن و شناسایی محتوای نصب شده بر روی هارد اینترنال را در کنار هارد اکسترنال دارد. اما بسیاری از DLCها تنها از روی هارد داخلی قابل اجرا هستند پس آموزش را با این فرض ادامه می‌دهیم که بازی و DLC را به هارد داخلی منتقل کرده اید.

برای شناسایی تریال (Trial – Demo) بودن بازی نصب شده بر روی دستگاه، به سرفصل بازی‌ها مراجعه کنید. اگر بر روی بازی آیکون کنترلر بصورت ناقص قرار داده شده بود (نیمی از تصویر کنترلر کامل و نیم دیگر آن بصورت نقطه چین) یعنی بازی بصورت دمو بوده و نیاز است تا آن را آنلاک کنید. معمولا هوم‌بروها (Homebrew) که توسط کاربران برای دستگاه جیتگ نوشته می‌شوند بصورت دمو شناسایی می‌شوند اما کارایی کامل خود را خواهند داشت. بعنوان مثال XEX Menu هم توسط کنسول بصورت دمو شناسایی می‌شود اما نرم افزار کامل بوده و هیچ محدودیتی در استفاده ندارد.

بازی آرکید بصورت دمو با آیکون کنترلر که نیمی از آن نقطه چین است

نکته:

این روش هم برای بازی‌های آرکید و هم برای DLCها قابل استفاده است. در رابطه با DLCها معمولا دلایل مختلفی برای اجرا نشدن یا شناسایی نشدن آن‌ها وجود دارد اما در اغلب موارد با این روش چنانچه از تایتل آپدیت درست برای نصب بازی استفاده کرده باشید و ساختار قرارگیری فایل ها را رعایت نموده باشید، مشکل برطرف خواهد شد. در رابطه با بازی‌های آرکید این روش موفقیت نزدیک به 100 درصدی به همراه دارد!

برای تبدیل بازی‌های دمو به نسخه ی کامل یا آنلاک کردن DLC ها وارد نرم افزار XEX Menu بشوید. فلش مموری یا هارد اکسترنال که نرم افزار XM360 را بر روی آن کپی کرده بودید را به کنسول وصل کنید. وارد پوشه ی نرم افزار شده و بر روی فایل XM360.xex کلیک کنید تا نرم افزار اجرا شود.

با کلیک بر روی فایل XM360.xex نرم افزار را اجرا کنید

در این مرحله ممکن است چند دقیقه با صفحه‌ی سیاه بر روی نمایشگرتان مواجه شوید. این موضوع کاملا طبیعی است. فقط صبر کنید تا صفحه ی اول نرم افزار اجرا شود. حالا از تب (Tab) سمت چپ بر روی گزینه ی Rescan All کلیک کنید و اجازه بدهید تا محتوای موجود در هارد دستگاه توسط نرم افزار اسکن شود. کمی صبر کنید تا روند اسکن تمام بشود. بعد از پایان عملیات اسکن می‌توانید شکل قفل را جلوی بازی مورد نظر که بصورت دمو بر روی دستگاه قرار گرفته بود مشاهده کنید.

کلیک بر روی گزینه ی Rescan All برای لیست شدن تمام محتوای موجود بر روی هارد و فلش

تنها کافی است تا یک بار بر روی Tab گزینه ی Unlock XBLA از نوار سمت چپ کلیک کنید. میبینید که قفل کنار اسم بازی باز شده است. برای DLC ها باید بر روی Tab مربوط به Show DLC کلیک کنید و سپس بر روی گزینه ی Unlock DLC کلیک کنید. بعد از انجام این‌کار بازی‌ها و DLCهایی که بر روی دستگاه بصورت ناقص یا قفل شده قرار گرفته بودند، باز خواهند شد.

کلیک بر روی گزینه ی unlock DLC برای باز شدن قفل DLCها

بر روی Tab مربوط به Exit To Dash کلیک کنید تا به منوی اصلی ایکس باکس برگردید. حالا می‌توانید بدون محدودیت از بازی آرکید خود لذت ببرید. ویدیوی مربوط به این روند را در ادامه مشاهده خواهید کرد.