توجه: دوستان توجه بفرمایید که این روش تنها بر روی نینتندو سوییچ های کپی خور قابل استفاده خواهد بود.

همانطور که اطلاع دارید، روش‌های مختلفی برای نصب بازی بر روی نینتندو سوییچ کپی خور وجود دارد. از انتقال فایل نصب بر روی مموری کارت گرفته یا نصب از روی هارد اکسترنال متصل به پورت USB کنسول یا داک و همینطور نصب از طریق شبکه و FTP و ... اما راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای نصب بازی بر روی کنسول از طریق کابل USB و از طریق کامپیوتر است. در این روش دیگر نیازی به انتقال فایل های بازی بر روی مموری و اشغال فضای اضافی بر روی مموری کارت جهت بارگذاری فایل های نصبی نخواهید داشت.

از طرفی سرعت نصب در این روش بسیار بالا بوده و خطا در حین نصب به مقدار قابل توجهی پایین آمده است. در ادامه با آموزش نصب بازی از طریق کامپیوتر و بوسیله ی کابل TYPE-C همراه شما هستیم.

نکته بسیار مهم: توجه داشته باشید که برای برداشتن مموری کارت از داخل دستگاه باید کنسول را خاموش کنید!! اگر شرایط زیر در رابطه با شما صدق می‌کند، هرگز کنسول را خاموش نکنید:

 1. اگر به پیلود مناسب با ورژن اتمسفر نصب شده بر روی کنسول دسترسی ندارید اصلا دستگاه را خاموش نکنید!
 2. اگر دستگاه شما بصورت autoRCM نیست و به جیگ برای بردن دستگاه به حالت RCM دسترسی ندارید اصلا دستگاه را خاموش نکنید!
 3. اگر هیچ ایده ای در رابطه با موارد 1 و 2 که در بالا گفته شد ندارید، اصلا دستگاه را خاموش نکنید!!

گام اول: دانلود فایل‌های مورد نیاز و آماده سازی بستر نرم افزاری بر روی PC

فایل‌های مورد نیاز در ادامه ی این آموزش به 2 بخش تقسیم می‌شوند. بخش اول به فایل های مورد نیاز برای ایجاد بستر نرم افزاری مناسب بر روی کامپیوتر اختصاص دارد و بخش دوم که به نرم افزار (اپلیکیشن – هوم برو) مورد نیاز بر روی نینتندو سوییچ برای نصب بازی مربوط می‌شود. ترجیح بر این است که اگر در گذشته درایورهای مورد نیاز را بر روی کامپیوتر خود نصب کرده اید، برای اطمینان از صحت نصب درایورها بار دیگر با این آموزش پیش بروید تا از هر خطای احتمالی بواسطه ی ایرادات نرم افزاری جلوگیری بعمل آید.

فایل زیر را دانلود نموده و از حالت فشرده خارج کنید.

دانلود فایل‌های لازم برای نصب بازی بر روی نینتندو سوییچ

بعد از اکسترکت کردن فایل دانلودی، داخل پکیج با 2 پوشه مواجه خواهید شد :

Nintendo Switch Homebrew

PC Required Softwares

در گام اول بسراغ نینتندو سوییچ خواهیم رفت . نرم افزار مورد استفاده در این آموزش، Awoo-Installer نام دارد. اگر از قبل این نرم افزار بر روی نینتندو سوییچ شما نصب شده است، از این بخش عبور کنید در غیر این صورت تا نصب این نرم افزار بر روی نینتندو سوییچ همراه ما باشید .

برای نصب نرم افزار فقط کافی است تا پوشه ی switch موجود در پوشه ی Nintendo Switch Homebrew را درون مموری کارت دستگاه کپی کنید. از هر روشی برای دسترسی به محتوای مموری کارت که استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که پوشه ی switch از قبل بر روی مموری کارت شما موجود خواهد بود. محتوای پوشه‌ی سوییچ از پکیج دانلود شده را داخل پوشه‌ی سوییچ در مموری کارت دستگاه کپی نمایید. باید داخل پوشه switch پوشه‌ی Awoo-Installer موجود شود. بعد از این بخش، فعلا کاری با دستگاه نخواهیم داشت‌. حالا وقت آن رسیده تا بسراغ کامپیوتر برویم!

از داخل پوشه ی PC Required Softwares که در گام نخست دانلود نمودید، فایل اجرایی OpenJDK11 را با دوبار کلیک بر روی آن نصب کنید. این فایل بستر اجرای نرم افزار های جاوا برای ویندوز را محیا می‌کند. فایل مورد نظر برای ویندوز 10 نسخه ی 64 بیتی تهیه شده است. اگر ویندوز شما نسخه ای متفاوت است، از لینک زیر می‌توانید بر اساس نسخه ی سیستم عاملتان فایل مورد نیاز را از وبسایت اصلی دانلود کرده و اقدام به نصب نمایید. بعد از اتمام روند نصب، یک بار سیستم (کامپیوتر – لپ تاپ) را ری استارت کنید.

دانلود فایل نصبی برای اجرای فایل‌های جاوا بر روی ویندوز از وبسایت اصلی

گام دوم: نصب درایورهای مورد نیاز بر روی کامپیوتر

به مهمترین بخش از این آموزش رسیدیم. نصب درایور کنسول نینتندو سوییچ بر روی کامپیوتر بسیار مهم است. اگر در پروسه ی نصب خطا دریافت کردید، سیستم (کامپیوتر) را ری‌استارت کرده و روند نصب را از ابتدای این بخش آغاز کنید. گرفتن پیغام نصب موفقیت آمیز درایور برای ادامه‌ی این آموزش نقش حیاتی دارد. دقت لازم را بفرمایید.

 •        نینتندو سوییچ را از طریق کابل تایپ سی به کامپیوتر وصل کرده و دستگاه را روشن نمایید.
 •        اگر توسط ویندوز با پیغام شناسایی یک دیوایس جدید و تلاش برای نصب درایور مواجه شدید، اهمیت نداده و بر طبق ادامه‌ی این آموزش پیش بروید.
 •        از صفحه ی اصلی دستگاه وارد بخش Album بشوید. 

محتوای موجود در پوشه ی آلبوم دستگاه سوییچ کپی خور

 •        نرم‌افزار Awoo Installer که در بخش قبل داخل دستگاه کپی کردیم را اجرا کنید.
 •        به پیغام Applet Mode not Supported اوکی بزنید.

applet-mode-not-supported

 •        در محیط نرم افزار بر روی گزینه ی Install over USB کلیک کنید.
 •        پیام هشدار بعدی را Ok کنید تا وارد بخش نصب بازی از طریق کابل USB بشوید.

هشدار در زمان اجرای Awoo Installer

 •        در این مرحله دستگاه را در همین حالت رها کرده و بسراغ کامپیوتر می‌رویم.
 •        نرم افزار zadig ورژن 2.7 که در مرحله ی اول دانلود کردید را از داخل پوشه ی نرم‌افزار ها اجرا کنید.
 •        (در این بخش دقت بفرمایید) حالا از منوی options تیک کنار گزینه ی List All Devices را فعال کنید تا تمام دیوایس‌های متصل به کامپیوتر برای شما لیست بشود.

نمایش تمام دیوایس ها در Zadig

 •        بر روی فِلِش کنار کادر نمایش دیوایس ها کلیک کرده و Nintendo Switch را انتخاب کنید.

 •        از کادر مستطیل شکل سمت راست در جلوی قسمت Driver گزینه ی Libusbk ورژن 3.1.0.0 را انتخاب کنید

انتخاب Libusbl در نرم افزار Zadig

 •        بر روی گزینه ی Upgrade Driver کلیک کنید و منتظر بمانید تا پیغام نصب موفقی آمیز درایور را دریافت کنید. این عملیات ممکن است تا 5 دقیقه زمان نیاز داشته باشد. بعد از دریافت پیغام نصب موفقیت آمیز درایور، از نرم افزار Zadig خارج شوید.

نصب موفقیت آمیز درایور سوییچ روی کامپیوتر

گام سوم: نصب بازی

فایل ns-usbloader را از داخل پوشه ی PC Required Softwares کپی کرده و برای دسترسی سریعتر به این فایل بر روی دسکتاپ کامپیوتر منتقل نمایید. بعد از نصب نرم افزار OpenJDK بر روی کامپیوتر و ری استارت کردن سیستم، حالا فایل ns-usbloader توسط سیستم قابل اجرا خواهد بود. بر روی فایل کلیک کنید تا با صفحه ای مشابه با تصویر زیر روبرو شوید:

اجرای Ns-Usbloader

از قسمت Select Files، فایل بازی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

انتخاب فایل بازی داخل NS-USBloader

در تصویر بالا فایل بازی Neighbours back From Hell انتخاب شده است. بعد از انتخاب بازی، توجه بفرمایید که تیک داخل مربع نارنجی رنگ موجود در ستون Upload خورده باشد. چنانچه چندین فایل را برای نصب انتخاب کردید، با انتخاب و عدم انتخاب این گزینه (تیک مستطیل نارنجی در منوی Upload) می‌توانید از بین فایل هایی که قصد نصب آنها بر روی کنسول را دارید انتخاب کنید.

توجه بسیار مهم: اگر فایل بازی که تهیه کردید بصورت فایل rar یا فشرده بود، ابتدا با نرم افزار WinRAR فایل های بازی را از حالت فشرده خارج کنید. اگر دیتای بازی را بر روی دیسک تهیه کردید، حتما برای خارج کردن فایل ها از حالت فشرده و یا نصب بازی، ابتدا فایل های فشرده را به هارد کامپیوتر منتقل کرده و سپس اقدام به خارج کردن فایل ها از حالت فشرده کنید. هرگز از روی دیسک مستقیم عملیات خارج سازی فایل ها از حالت فشرده یا نصب بازی را انجام ندهید. فرمت های استاندارد بازی نینتندو سوییچ nsp و xci هستند. فرمت های دیگری نیز وجود دارند که همگانی نبوده و در موارد بسیار نادر مورد استفاده قرار می‌گیرند. نرم افزار Awoo Installer امکان نصب تمام فرمت‌های شناخته شده را دارد و روند نصب برای تمام فرمتها به یک شکل خواهد بود.

یک بار نرم افزار Awoo Installer را ببندید و دوباره باز کنید. برای بستن نرم افزار می‌توانید دکمه‌ی Home را فشار داده و به منوی اصلی دستگاه بروید و سپس مجدد از قسمت Album وارد Awoo Installer شوید. حالا گزینه ی Install Over USB را انتخاب کنید. (تمام این مدت باید کابل USB به کنسول متصل باشد یا اگر نیست قبل از انتخاب گزینه ی Install Over USB کابل را وصل کنید. اگر وارد Awoo Installer شدید و پیام USB Connection Successful را دریافت کردید به این معناست که تمام مسیر را بدرستی طی کرده‌اید. اگر این پیام را دریافت نکردید، یعنی در طی نصب درایورها جایی را اشتباه کرده اید. در این حالت بهتر است تا تمام پروسه‌ی نصب درایور Nintendo Switch از طریق Zadig را دوباره انجام دهید. 

اتصال موفقیت آمیز Awoo Installer به کامپیوتر

به کامپیوتر برمی‌گردیم. فایل بازی را در نرم افزار ns-usbloader انتخاب کرده بودیم. حالا بر روی گزینه‌ی Upload to NS کلیک می‌کنیم.

دستگاه نینتندو سوییچ در حالت اتصال موفقیت آمیز به USB قرار داشت. بعد از انتخاب گزینه ی Upload to NS از داخل ns-usbloader فایل بازی در صفحه ی نرم افزار Awoo Installer نمایش داده می‌شود:

بر روی مربع کنار اسم بازی کلیک کنید تا انتخاب بشود. دکمه‌های راهنما در پایین کادر نرم‌افزار موجود هستند. بعد از انتخاب بازی دکمه ی + را فشار دهید. دستگاه محل نصب بازی را از شما خواهد پرسید:

بعد از انتخاب محل نصب، پروسه‌ی نصب آغاز می‌شود. بهتر است در حین انجام روند نصب به سیستم و دستگاه دست نزنید.

در صورت خطا در نصب بازی و دریافت پیغامی مشابه با پیغام زیر، از نرم افزار Awoo Installer خارج شده و دیتای خراب را پاک کنید و دوباره برای نصب اقدام کنید. نحوه ی پاک کردن دیتای خراب را در ادامه توضیح خواهیم داد. 

در صورت نصب موفقیت آمیز بازی با پیامی مشابه با تصویر زیر روبرو خواهید شد:

حالا از Awoo Installer خارج شوید. بازی در صفحه ی هوم دیده می‌شود. با کلیک بر روی بازی می‌توانید آن را اجرا کنید.

اینجا لازم است به چند نکته توجه بفرمایید:

 1.      حتما از سورس‌های معتبر بازی استفاده کنید. امکان آلوده بودن سورس بازی‌های نینتندو سوییچ نسبتا بالا بوده و امکان تخریب دستگاه بواسطه ی استفاده از فایل‌های آلوده وجود دارد. حتما از سلامت فایل‌های بازی قبل از نصب اطمینان حاصل کنید (تمامی بازی‌های موجود در آرشیو بازی ویجی بازار از نظر سلامت مطمئن بوده و یکبار بر روی دستگاه تست ما نصب شده اند)
 2.      ممکن است همراه بازی بجز فایل اصلی، فایل‌های آپدیت و DLC هم وجود داشته باشند. DLCها محتوای اضافی هستند که در اقلب سلاح، لباس، ابزار و یا مراحل بیشتر به بازی افزوده می‌شوند. روند نصب بازی‌هایی که معمولا با DLC عرضه می‌شوند به این ترتیب است مه ابتدا فایل اصلی بازی را نصب می‌کنید، سپس فایل آپدیت و در نهایت فایل های مربوط به DLC در انتخاب فایل‌ها در نرم افزار ns-usbloader این ترتیب را رعایت نمایید.
 3.      ممکن است آپدیت بازی بر روی نسخه‌ای خاص قابل استفاده باشد. در این حالت بعد از نصب بازی و آپدیت در زمان اجرای بازی با خطای فاسد بودن (Corrupted) مواجه خواهید شد.چنانچه بازی بطور کامل بر روی دستگاه نصب نشد یا با پیام خراب بودن فایل نصب شده مواجه شدید باید فایل را از روی دستگاه پاک کرده و مجدد برای نصب اقدام کنید.

پاک کردن فایل‌های خراب و ناقص از روی دستگاه:

در این حالت ابتدا فایل خراب را با فشار دادن دکمه ی + و انتخاب گزینه‌ی Manage Software و سپس انتخاب گزینه ی Delete Software پاک کنید. حالا اقدام به نصب بازی نموده و ابتدا فایل اصلی بازی که مربوط به دیتای اصلی می‌شود را نصب کنید. بهتر است اگر دور قبل بازی را بر روی مموری کارت نصب کرده بودید و با خطا مواجه شده بودید، این‌بار بازی را بر روی حافظه‌ی داخلی دستگاه (Nand) نصب کنید. البته قبل از نصب بررسی نمایید که به مقدار کافی فضای خالی بر روی حافظه‌ی داخلی داشته باشید. لازم بذکر است که در مواردی که به ورژن بالاتری از سیستم عامل برای اجرای بازی نیاز باشد هم با خطای فاسد بودن فایل مواجه خواهید شد. به همین ترتیب می‌توانید بازی‌های نصب شده بر روی دستگاه را که دیگر به آن‌ها نیازی ندارید پاک کنید.

تبریک می‌گوئیم! شما موفق شدید بر روی دستگاه نینتندو سوییچ بازی نصب کنید